• 23.12.2011 00:57:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

“Türk Otomotivi Yılı Rekorlarla Kapatıyor”

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, Türkiye'deki otomotiv pazarının 2011 yılını oldukça başarılarla ve rekorlarla arkada bıraktığını söyledi

Otay, "İç pazardaki 10. yıldır süren liderliğimizi, 10 yıldır üst üste en çok satan marka olarak bitireceğimiz gibi ihracatta da bugün en çok satan, en çok ihracat yapan bir marka olarak bitireceğiz." dedi.

 

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu'nun SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlediği 'CEO'larla Sohbet' isimli söyleşiye katılan Otay, otomotiv pazarının bu yılki başarısındaki en önemli payın yılın ilk 8 ayında gerçekleştiğini ifade etti.

 

Pazarın koşma ivmesinde bir azalma olduğunu kaydeden Otay, "Sezonsal faktörleri bir kenara bırakırsak yine de toplamda yılın rekor sayıda satışla iç pazar büyüklüğüyle biteceğini tahmin ediyoruz." diye konuştu.

 

Hem iç hem dış pazarda işler pozitif gidince bu yıl 290 bini aşan üretim adediyle rekor üretim yapmış olacaklarını ifade eden Otay, "Yine iç pazardaki 10 yıldır süren liderliğimizi, 10 yıldır üst üste en çok satan marka olarak bitireceğimiz gibi ihracatta da bugün en çok satan, en çok ihracat yapan bir marka olarak bitireceğiz." ifadelerini kullandı.

 

Yerli otomobil konusuna da değinen Otay, Ford Otosan olarak 52 yıldır yerli araç ürettiklerini belirtti. Türkiye'de hem otomobil hem hafif ticari ve ağır ticari vasıta üretiminin en üst düzeyde devam ettiğini anlatan Otay, yerli otomobilin yaşam şansı bulabilmesi için Türk pazarının çok daha yüksek sayılara çıkması gerektiğini vurguladı.

 

Otay, "Türkiye bugüne kadar net ihracatçı olmuş bir ülke. Bahsi olan konunun otomobil üzerinde olduğunu düzeltmek lazım. Ağır vasıtada kamyonda, otobüste Türkiye'nin markaları da var. Buradaki çalışmalar bir yerde Türk pazarındaki büyümeye endekslidir. Türk pazarı önümüzdeki 5 yıl içinde bugünkünün 2,5 katı büyüme sağlayabilirse hem mevcut markaları hem de yeni gelecek global markaları teşvik eder. Yerli marka da yaşam şansı bulur. Bunun olabilmesi için Türk pazarının bugün bulunduğundan çok daha yüksek sayılara çıkması gerekir." şeklinde konuştu.

 

Sektörün 2012 yılına biraz daha durgun başlayıp yılın ortasından itibaren açılacağını düşündüklerini anlatan Otay, önümüzdeki yıl piyasaya sürecekleri yeni ürünler sayesinde pazar paylarını arttırarak toplam satışlarını bu yıla yakın tutmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  1 + 13
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.