• 12.12.2011
 • Tuba KOÇAŞ
Haberi Paylaş

TÜRK OTOMOTİVİ İLE STRATEJİK ORTAKLIK İSTİYORLAR

Türk otomotiv endüstrisi ile işbirliğine girmek isteyen Arap dünyası, özellikle lastik ve madeni yağlar gibi ürün gruplarında stratejik ortaklık talebinde bulundu

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın organizasyonuyla düzenlenen ‘Türk-Arap Sanayi ve İşbirliği Konferansı’nda otomotiv endüstrisi masaya yatırıldı.

Konferansta otomotiv endüstrisi başlığı altında gerçekleşen oturumda Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), Arap Sanayi ve Madencilik Örgütü, elçilik yetkilileri ve birçok firma temsilcisi bir araya gelerek karşılıklı fikir alış verişinde bulunarak işbirliği imkânlarını tartıştı.

OSD Genel Sekreteri Prof.Dr. Ercan Tezer ve Arap Sanayi ve Madencilik Örgütü Direktörü Dr. Mohamed Elhawari’nin eş başkanlığında yürütülen oturumda Tezer, Türk otomotiv endüstrisinin tarihsel gelişimi, bu gün ulaştığı seviye ve önümüzdeki dönemde hedeflediği küresel konumu ile ilgili bilgi verdi. Gelecekte endüstri olarak Türkiye’yi mükemmeliyet, Ar-Ge ve tasarım merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını vurgulayarak Arap temsilcilerle ortak sanayi stratejileri geliştirmeyi önerdi.

Arap Sanayi ve Madencilik Örgütü Direktörü Dr. Mohamed Elhawari de bölgenin tüm ithalat payı içerisinde otomotivin payının yüzde 25 seviyesinde bulunduğunu hatırlatarak işbirliğinin önemi üzerinde durdu.

Elhawari, "Bölgemizde lastik, plastik parçalar, madeni yağlar üretiliyor. Bunlarla ilgili olarak stratejik olarak neler yapabiliriz bunları konuşmalıyız. Birlikte strateji geliştirmeliyiz. Bölgemizde özellikle madeni yağlar, kimyasallar var. Bu alanda kaynağımız var. Bunun üretiminde, teknolojisinde, bilişiminde, planlamasında, idaresinde neler yapabiliriz? Dünyada daha fazla nasıl söz sahibi olabiliriz? Bunların stratejisini çizmemiz gerek." diye konuştu.

OİB adına sunum yapan Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Tansu Sinağ ise otomotiv endüstrisi ihracat yapısı hakkında detaylı bir sunum yaparak sektörün başarı hikâyelerini katılımcılar ile paylaştı.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  0 + 13
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.