• 19.12.2011
 • CİHAN
Haberi Paylaş

KİMYA İHRACATÇILARI TEŞVİK TALEP EDİYOR

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, iktidardan sektörel ve yatırım tabanlı teşvik talep etti

Akyüz, "500 milyar dolar hedefini yakalamamız adına teşvikler önemli. Bu anlamda kimya gibi dış ticaret açığını en çok artıran sektörlere yatırımda bulunulmalı." temennisinde bulundu.

 

Kimya Sektör Platformu, 2011'i değerlendirip 2012 hedeflerini açıklamak için bir araya geldi. Bu çerçevede düzenlenen basın toplantısına; Kimya Sektör Platformu'nun dönem başkanlığını yürüten İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz'ün yanı sıra Türkye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD) Yönetim Kurulu Başkanı Timur Erk, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal ile Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Faik Bitlis katıldı.

 

Toplantıda ilk olarak kimya ihracatına dair sayısal verileri aktaran Murat Akyüz, "Gelinen aşamada 15,6 milyar dolar ihracat yaptık. Umuyorum sene sonunda bu rakam 16 milyar doları aşacaktır. Sektör olarak 2012 için de 18 milyar dolar ihracat hedefi belirledik." dedi. Kimya sektörünün 2023 ihracat hedefinin 50 milyar dolar olduğunu belirten Akyüz, bu anlamda ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

 

KİMYA SEKTÖRÜ İHRACATTA TEKSTİLİ GEÇTİ

 

Sektörün ihracatta tekstili geride bıraktığını, otomotivin ardından ikinci sırayı aldığını anlatan Akyüz, şöyle devam etti:

 

"Türkiye nin toplam ihracat payını artırmaya devam ediyoruz. İhracatta payımız şu an yüzde 13 dolaylarında. Senenin 11 ayı itibari ile ihracatımızda ilk üç sırayı Mısır, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri oluşturuyor. Türkiye olarak artık yeni ülkelere açılıyor, sınır ülkelerle ihracatı artırıyoruz. Avrupa'da görülen durgunluğa ve bölgemizde görülen çalkantılara rağmen kimya ihracatı daralmadı. 2011 ilk yarıda bütün sektörleri geride bıraktı, ikinci yarıda da büyük başarı elde etti, fakat artık nefesimiz tükendi. Ekonomik bunalım ihracatçılarmız için talih. Türkiye'nin buralarda artıları çok. Çünkü Avrupa'ya ihracatını artırdığı gibi Brezilya, Venezuella, Kolombiya ve Peru gibi yeni bölgelere açıldı. Kimya ihracatı ve firmalarımız oluşan bu imkânları değerlendirmek adına önemli. Umuyorum, yeni petro-kimya alanlarının oluşumu hammaddede dışa bağımlılık sorununu çare olacak. Ama maalesef bu anlamda şu ana kadar olumlu bir gelişme göremedik. Kimya sektörü en ufak destekle en fazla ihracat yapan sektördür. Firmalar olarak, bir talepte bulunmamamıza rağmen bu konumlara geldik.”

 

Basın toplantısında gazetecilerin "İhracatta iyi bir konumdayız ama 'Nefesimiz tükendi.' dediniz. Bununla neyi kastettiniz?" sorusuna İKMİB Başkanı Akyüz, şu cevabı verdi:

 

"Tekstilde teşvik unsuru olarak vergiler devreye girdi. Bu durum, ana materyal üreten şirketleri memnun ediyor. Bunun yanında plastik sektöründe yüzde 15 üretim, yüzde 85 ithalat var. Ama yatırımlarla ilgili net bir yol haritası daha belirlenmedi. Şu an sektörlere değil bölgelere bağlı bir teşvik söz konusu. Bunun sektörlere bağlı olması daha iyi. Biz, kendi gayretlerimizle buraya geldik, ihracat daha da iyi olabilirdi. Fakat özel sektör olarak nefesimiz buraya kadar. Biz, 2012 için koyduğumuz 18 milyar dolar hedefini yakalayabiliriz, ama bu şekilde 500 milyar dolar hedefini kolay yakalayamayız. Onun için orta ve uzun vadede ihracat kurgulanmalı, firmalara teşvikler verilmeli. Yeni teşvik mekanizmasında kimya sektörünün isimin duymuyoruz. Bu anlamda kimya gibi dış ticaret açığını en çok artıran sektörlere yatırımda bulunulmalıdır."

 

Fransa ile tırmanan siyasi gerilimin aktarılması ve bunun kimya ihracatına nasıl yansıyacağının sorulmasına karşılık da Akyüz, "Rotayı Fransa'dan başka ülkelere çevirebliriz. Nihayetinde kimse hint kumaşı satmıyor. Biz, başka ülkelerden ithalatı da teşvik edebiliriz.” dedi.

 

ERK: DIŞ TİCARET AÇIĞINININ İLACI YERLİ ÜRETİM

 

TKSD Başkanı Timur Erk ise kimya sektörünün pek çok alana hammadde ve ara girdi verdiğini bildirdi. Kimyanın dış ticaret açığını belirgin hale getiren 6 sektörden biri olduğunu belirten Erk, şunları kaydetti:

 

"Biz, 35 milyar dolar ithalat yapıyoruz, buna mukabil 16 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Gayet güzel bir rakam ama 35 ila 16 arasında 19 milyar dolar açık var. Bu açığı minimize etmek gerek, tabii o da orta ve uzun vadeli bir konu. Dış ticaret açığına karşı Ar-Ge ve Ür-Ge'ye değer veriyoruz. Bu yetmiyor, çünkü şu anda kimya sektöründe ara girdi ithalatının önemli bir yeri var. 15 adet en fazla ithal edilen ara girdi var. Bunu önlemek için yerlileşme, yerli üretim ve ikame gerekiyor. En mühimi yerli üretimi erteleyen firmaların, imalata başlamaları gerekiyor. Bundan dolayı Ekonomi Koordinasyon Kurulu'ndan sene sonundan evvel Kimya Sanayii Yol Haritası ve Eylem Planı geçerse bayram ederiz."

 

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile kayıt dışı ekonominin yüzde 40'lardan yüzde 20'lere gerileyeceğine işaret eden Erk, kimya sektöründe bu oranın yüde 15-20'lere ineceğini duyurdu.

 

UYSAL: HAMMADDE TEMİNİ İÇİN YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ AÇILMALI

 

PAGEV Başkanı Mehmet Uysal da plastikte hammaddenin yüzde 85'nin ithalatla karşılandığından yakınırken, "Bu yüzden iktidar, petro-kimya yatırımlarına önemli destekler verip sektör için gerekli hammaddelerin temini için yatırımların önünü açmalıdır. Bunu yaparken bölgeler iyi belirlenmeli. Piyasa nerede oluşuyorsa yatırımların orada yapılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

Uysal, 2011 sonunda plastik ihracatının 10 milyar doları bulacağını, gelecek sene de 12,5 milyar dolara çıkacağını dile getirdi. Yine sektörün Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH)'da payının 20 milyar doları aşacağını vurguladı.

 

Arap Baharı'ndan dolayı Cezayir, Mısır ve Libya'ya ihracatın gerilediğini aktaran Uysal, bu ülkelerin yaralarını sarıp yeniden yapılanmaları ile satışların artıracağını da ifade etti.

 

BİTLİS: BOYA PİYASASINDA AVRUPA'DA İLK ÜÇE OYNARIZ

 

BOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Faik Bitlis ise konuşmasında boya sektörünün son 10 senerde belirgin biçimde büyüdüğüne temas etti. 2011 itibari ile boya ihracatının 750 milyon dolara dayandığını açıklayan Bitlis, "2023 hedefimizi 2,5 milyar dolar olarak belirledik. 750 milyar dolar bu hedefin kolayca yakalanacağının emaresidir. Avrupa'da 6'ncı büyük boya piyasasıyız. Dinamiklere bakıldığında rahat ilk üçe oynarız.” değerlendirmesinde bulundu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  8 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.