• 29.12.2011 00:29:00
 • Elif TOPTAŞ
Haberi Paylaş

“Kalitede Avrupa Fiyatta Asya ile Yarışıyoruz”

Güvener Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Ören, Türkiye’nin üretimde ve ihracatta bir çok avantajı olduğuna dikkat çekti. Ören “Üretimde ve kalite noktasında Avrupa ile fiyat konusunda ise Asya ile yarışıyoruz” dedi.

Avrupa’da ki krizden ve Arap Baharından tüm dünyanın etkilendiğini söyleyen Erdoğan Ören bu krizleri fırsata çevirmenin önemli olduğunun altını çizdi. Erdoğan Ören, Güvener Tarım olarak sürecin her geçen gün daha iyiye gideceği düşüncesine sahip olduklarını sektördeki bazı daralmaların ise umutsuzluğa sürüklememesi gerektiğini belirtti. Özellikle 2023  Türkiye hedeflerinin istikrarı yakalamak adına  büyük fırsatlar oluşturduğunu  söyleyen Ören, firmaların bu konuya olumsuz bakmasının ise mümkün olmadığını vurguladı.

Erdoğan Ören, “ Bu tarz hedeflerin ülke tarafından benimsenmesi firmalar için avantaj oluşturuyor. Unutmamalıyız ki günümüzde üretim kolay fakat pazar bulmak artık çok zorlaştı. Bundan 20 yıl önce durum tam tersiyken bugün ki süreç bize ihracatın zorluğunu daha iyi gösteriyor” dedi. Ayrıca bir çok firma gibi  Güvener Tarımın’da  2023 hedefi içinde, ne kadar kar edebilirim düşüncesi içinde olduklarını söyledi.

Dış ticaret noktasında Türkiye’nin diğer ülkelerle iyi gelişmeler içerinde olmasının önemine dikkat çeken Ören, “Bizim için bu ülkelerle iyi ilişkilerimizin olması ticaret hedeflerimizin artmasını sağlıyor” dedi.  Türkiye’nin  ticaret konusunda doğru yolda olduğunu belirten Erdoğan Ören, bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi için Ortadoğu pazarına biraz daha önem verilmesi gerektiğini savundu. Erdoğan Ören, “ Bize en yakın coğrafya Ortadoğu ve Afrika pazarıdır. Bir takım güçler tarafından buraların çöl, istikrarsız bir ortam ve aç insanlardan oluştuğu izlenimi veriliyor. Bu durum da  Ortadoğu ve Afrika ülkelerine gerekli yatırımların yapılmasını engelliyor. O güçler bu coğrafya da konuşlanmış durumda” dedi.

Ayrıca Erdoğan Ören Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin rantabl bir pazar oluşturduğunu yatırımcıların ve hükümetin bu konuya biraz daha ağırlık göstermesinin ülke ekonomisi açısından önemli olduğunu belirtti. Güvener Tarım olarak kendilerinin bir yıldır Sudan’a tarım makineleri ve tarımsal ürünleri ihraç ettiğini söyleyen Ören, bu ülkeden   olumlu sonuçlar aldıklarını söyleyerek Türk yatırımcıların bu coğrafyada iş yapmaları için çağrıda bulundu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  2 + 2
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.