• 28.12.2011 14:39:00
 • İHA
Haberi Paylaş

Ergün: Avrupa Kadar Kaliteli Üretim Yapıyoruz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin kaliteli üretim yapabilen bir ülke olduğunu belirterek, Çin'den daha pahalı ama Avrupa kadar kaliteli bir üretim yapıldığını söyledi.

Bakan Ergün, Bilkent Otel'de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 'Türkiye Tıbbi Cihaz Sektörü Yatırım Fırsatları ve Kamu Destekleri Çalıştayı'na katıldı. Çalıştaya Ergün'ün yanı sıra, Tıbbi Cihaz Üretici Derneği (TÜDER) Başkanı Mustafa Daşçı, TOBB Türkiye Medikal Temsilcisi Özgür İncekara ve SGK Başkan Yardımcısı Yadigar Gökalp katıldı. Ergün, yaptığı konuşmada, ülke olarak birçok sektörde ihtiyaçların yerli üretimlerle karşılanmasının mümkün olduğuna dikkat çekerek, yapılması gereken bazı işlerin olduğunu ve teknolojiyi geliştirme, sanayi kuruluşunu güçlendirme imkanına sahip olunduğunu belirtti. Türkiye'nin kaliteli üretim yapabilen bir ülke olduğunu vurgulayan Ergün, Çin'den daha pahalı ama Avrupa kadar kaliteli bir üretim yapıldığını söyledi. Ergün, şunları kaydetti:

 

"2023'te 500 milyar dolar ihracat yapmayı hedefliyoruz ve Dünya'nın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak istiyoruz. 500 milyar dolar ihracat yapmak tek başına hedef değil, 500 milyar dolar ihracat yapar 1 trilyon dolar da ithalat yaparsınız gene cari açık problemiyle buluşursunuz. O zaman bizim bu ikisi arasında bir denge oluşturmamız, cari fazla veren bir ülke haline gelmemiz lazım. Böylesine yüksek katma değerli ürünler üretimi için bunu yapalım. Yaptığımız işe bir şey katacağız."

 

En çok bilgi ve teknoloji katılan alanın tıbbi cihaz sektörü olduğunu vurgulayan Ergün, bu nedenle bu alanı önemsediklerini anlattı. Tıbbi cihaz üreticilerinin de sadece yüksek kar peşinde koşmaması gerektiğini belirten Ergün, "Türkiye'nin bu konudaki idealleri ile sizin ideallerinizi örtüşmeli. Sadece çok para kazanmak değil, dünyanın en teknolojik, en mükemmel tıbbi cihazlarını üretmek hedefine sahip olmak lazım. Sadece para kazanmak hedefi ile bunlar gerçekleşmez. Biraz da idealizme sahip olmak gerekir" dedi.

 

"KAMU İHALE KANUNU'NDA BAZI DÜZENLEMELER İÇİN KOMİSYON OLUŞTURUYORUZ"

 

Bakan Ergün, cari açıkla ilgili sorun orta ve uzun vadede bilgi ve teknolojiyle çözülebileceğini belirterek, üretilen ürünlerin yüksek katma değerli olmazsa ve ileri teknoloji içermezse bu alandaki açığın kapatılamayacağını kaydetti. Ergün, "Kamu İhale Kanunu'nda bazı düzenlemeler için komisyon oluşturuyoruz. Sadece yerli üretim değil, artık bir adım daha öteye geçiyoruz. Teknoloji, Türkiye'de geliştirilen teknoloji. Ar-Ge'ci Türkiye'de yapılan ileri teknolojide yüksek katma değerli ürün sıfatını almış

ürün geliştiren kişiler de kamu alanında öne geçecekler. Eğer sizin ürününüzün Ar-Ge'si burada yapılmışsa, buraya aitse, teknolojisi burada geliştirilmişse, yüksek katma değerli ürün sıfatını almış bir şey geliştirmişseniz, kamu öncelikle bunu satın alacak hale gelecek" diye konuştu.

 

"Şimdi biz görüyoruz ben geçen gün gördüm. Ar-Ge desteği vermişiz firmaya genel bir güvence. Bu çocuk da teknolojiler üretmiş, kazancını almış, üretimini yapmış hatta yurtdışına satmış" diyen Ergün, "Şimdi bizim yerli ihalelere girecek. Hastane, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ihaleleri, kim açtıysa ihaleyi. Çoğu arkadaşa diyorlar ki senin iş kurma belgen var mı? Kime sattın bu tıbbi cihazı, hangi hastaneler kullandı, getir bakalım. Çocuk, abi ben bunu yeni icat ettim diyor. Biz öyle yeni icat edilmiş şeylere güvenemeyiz kardeşim deniliyor. Biz, neden destekledik o zaman bu çocukları, yeni bir şey icat edilsin diye. Yeni bir şey icat edin diye neden destekliyoruz, ben bunu almayacaksam. Bu icadını vitrine koysun diye mi destekliyoruz biz bunu, evin en nadide köşesine torunlarına göstermek için, ben neler keşfettim zamanıyla bakın dedeniz ne kıymetli adam desinler diye mi yapıyorlar bunları" şeklinde konuştu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  1 + 7
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.