• 23.11.2017
 • NİYAZİ ŞAHİN
Haberi Paylaş

Dolar/TL 3.93 seviyesinde

Dün, 4 liranın hemen altını test eden dolar kuru, Fed toplantı tutanaklarının açıklanmasının ardından 3.91 seviyesine kadar geriledi. Tutanaklar, aralıkta faiz artırımının sinyalini verirken enflasyon konusundaki endişeler öne çıktı.

Dün 3.9830'a kadar çıkarak psikolojik sınır olan 4 liranın hemen altını gören dolar/TL, içeride TCMB'nin faiz artıracağı beklentisinin güçlenmesi, dışarıda ise ABD'de enflasyona ilişkin olumsuz yorumlar ve euronun dolar karşısında güçleneceği öngörüsü ile geriledi.

Fed tutanaklarının açıklanmasından sonra 3.91 seviyesine kadar geri çekilen dolar kuru, saat 08:17'de 3.9334'den işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL 4.6582 ve sterlin/TL 5.2456 seviyesinde yer aldı.

Fed, daha temkinli davranabilir

Fed tutanaklarına göre, piyasa beklentisi doğrultusunda aralık ayında faiz artışı öngörülüyor ancak, birçok üye ülkede enflasyonun uzun süre daha düşük kalmayı sürdüreceğini düşünüyor. Daha fazla üyenin enflasyondan endişe duyması, piyasalarda bankanın gelecek yıl daha temkinli davranabileceği şeklinde yorumlandı.

Bankanın para politikasını belirleyen 9 FOMC üyesi, yılın son toplantısı için 12-13 Aralık'ta başkent Washington'da bir araya gelecek. Piyasalar, bu toplantıda faiz artırılmasına yüzde 91,5 ihtimal veriyor.

IKON Menkul tarafından hazırlanan dolar/TL analizinde, "Fed tutanaklarında enflasyona ilişkin belirsizliklere dikkat çekilmesiyle ve TCMB'nin 25 baz puanlık örtülü faiz arttırmasıyla USDTRY paritesi gün içi gördüğü en yüksek  3.98 seviyesinden 3.91'e kadar geriledi. Gerilemenin devamında 3.9100 ve 3.8780 destek olarak izlenebilir. Dolar lehine işlemlerde ise 3.9280 ve 3.9420 direnç oluşturabilir" ifadesine yer verildi.

ABD piyasaları bugün kapalı olacak

Bu arada ABD piyasaları 'Şükran Günü' nedeniyle bugün kapalı olacak. ABD'de piyasalar yarın da 'Kara Cuma' (Black Friday) nedeniyle erken kapanacak. Japonya piyasaları ise bugün 'İşçilere Şükran Günü' nedeniyle kapalı bulunuyor.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  7 + 19
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.