• 23.12.2011 14:51:00
 • CİHAN
Haberi Paylaş

Çiftçilerin Borçları Ertelendi

Sel, fırtına ve don gibi doğal afetlerden olumsuz etkilenen üreticilerin kredi borçları bir yıl süreyle ertelendi

Borç ertelemesinden faydalanmak isteyen çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)'ne kayıtlarını güncellemeleri ve 20 Ocak tarihine kadar Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine başvurmaları gerekiyor.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 15 Eylül-20 Ekim tarihleri arasında Antalya, Aydın, Hatay, Denizli, Manisa, Muğla ve Rize illerinde meydana gelen sel, fırtına, heyelan, aşırı yağış, dolu ve hortum afetleri ile 4-14 Kasım tarihleri arasında Kayseri, Muş, Nevşehir ve Niğde illerinde meydana gelen don afetine maruz kalan ve söz konusu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören ÇKS'ye kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilerin borçlarının bir yıl süreyle ertelendiği bildirildi.

 

21 Aralık 2011 tarih ve 2011/2488 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan 'düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'na göre aldıkları kredi borçlarını kapsadığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

 

"Kararnameye göre; sel, fırtına, heyelan, aşırı yağış, dolu, don ve hortum afetlerinden zarar gören ve kredi borçlarının ertelenmesini isteyen çiftçilerin, söz konusu kararnamenin yayınlandığı 21 Aralık 2011 tarihinden itibaren 20Ocak 2012 tarihine kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl/ İlçe Müdürlüklerine başvurarak, ÇKS kimlik ve arazi bilgilerini güncellenmeleri gerekmektedir. Ayrıca, borç ertelemesi isteyen üreticilerin 20 Ocak 2012 tarihine kadar Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine bir dilekçe ile müracaat etmeleri gerekmektedir. Üreticilerin belirlenen süre içinde ilgili kredi kuruluşlarına yazılı müracaatta bulunmaları halinde, il ve ilçe hasar tespit komisyonları kararları, isim listeleri ile birlikte bahse konu kredi kuruluşlarına gönderilerek kararname hükümleri uygulanacaktır. Bu nedenle kararname kapsamında yer alan üreticilerimizin kredi borçlarının ertelenmesi için, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine zamanında başvuru yapmaları önem taşımaktadır."

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  1 + 0
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.