• 20.12.2011
 • CİHAN
Haberi Paylaş

AMERİKAN DOW VE AKSA 1 MİLYAR DOLARA İMZA ATTI

"The Dow Chemical Company" firmasının tamamına sahip olduğu iştiraki Dow Europe Holding B.V. ve dünya akrilik elyaf sektörünün lider şirketi Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., karbon elyaf ve karbon elyaf esaslı ürünlerin üretimi ve dünya çapında pazarlanması konusunda ortak girişim anlaşması imzaladı

Bu ortak girişim, hammaddesi karbon elyaf olan kompozit endüstrisine, geniş bir ürün yelpazesi ve teknik hizmet çözümleri sunacak.

İmza töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı M. İlker Aycı, bu anlaşmadan duyduğu memnuniyeti belirterek; "Bu ortak girişim, önemli katma değerli çözümler sunan, bölgesel ve küresel pazarlara yönelik genişleyen ve stratejik öneme sahip kritik sanayilerde Türkiye'nin endüstriyel ve ekonomik çeşitlilik anlamında gelişmesini ve geldiği noktayı temsil etmektedir. Elyaf kompozit teknolojisinde dünyada artan talebi karşılamak için önemli bir etkiye sahip olacak bu ortak

girişim, katma değerli ihracatın genişlemesi için de önemli fırsatlar sunacak" dedi. Başbakanlık Yatırım Ajansı olarak 2011 yılını tahminlerin üzerinde bir rakamla kapatacaklarına işaret eden Aycı; hedeflenen her yatırımla ülkeye katma değer, teknolojik transfer ve istihdam sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Aksa ve Dow arasında imzalanan ortak girişim anlaşmasının şartları gereğince, taraflardan her biri yüzde 50'lik hisseye sahip olacak. Tarafların başlangıçta sağlayacağı kaynak yatırımı ile kurulacak olan ortak girişim büyümesini, kendi faaliyet gelirleri ve dış finansman yoluyla gelecek nakit akışı ile finanse edecek. Üçüncü parti yatırımlarını da kapsayan tüm yatırımın 5 yıl içinde 1 milyar ABD Dolar'ına ulaşması ve yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Projede Aksa'nın münhasır finansal

danışmanlığını Standard Ünlü üstlendi.

Aksa'nın Yalova'da tesis edilmiş mevcut karbon elyaf üretim varlıkları üzerinden genişleyecek olan ortak girişim büyük çaplı, entegre üretim kapasitesi sağlayarak ileri karbon elyaf teknolojileri üretecek. Ortak girişim, karbon elyaf ve türevi ürünlerin kullanıldığı hedef sektörlere üretimlerinde maliyet avantajı sağlamalarına ve sunulan entegre çözümler ile rekabet güçlerini arttıracak çözümler sunmayı hedefliyor.

Karbon elyaf bazlı materyaller kuvvetli ama hafif yapılarıyla; rüzgâr türbinlerinin kanatlarında, uzay ve havacılık sektöründe, kara ve deniz taşımacılığında, depreme dayanıklı bina ve alt yapı güçlendirmelerinde, endüstriyel ve spor malzemelerinde kullanılıyor.

2010 yılı itibariyle dünyadaki karbon elyaf kompozit endüstrisinin 10 Milyar A.B.D Doları büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. Bu rakamın 2022 yılına kadar 40 Milyar ABD Doları'na ulaşması bekleniyor.

Dow Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Andrew N. Liveris törende yaptığı açıklamada, "Aksa ile kurduğumuz bu ortaklık, DOW'un inovasyon ve büyüme stratejisini nasıl geliştirdiğinin önemli bir örneğidir ve stratejik ortaklıklar yoluyla yüksek katma değerli ve inovasyonun yoğun olduğu sektörlere yatırım yapma kararlılığımızın da göstergesidir. Aksa ve Dow, karbon elyaf ve karbon elyaf türevi ürünlerin üretimi için güçlerini birleştirerek dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunlar arasında yer alan

rüzgar türbinlerinin enerji üretiminin artırılması, otomobillerdeki yakıt tüketiminin azaltılması ve altyapı ve yapıların güçlendirilerek ömürlerinin uzatılması gibi konularda sağladığı çözümlerle, bu zorlukların aşılmasına katkı sağlayacaktır" dedi.

Akkök Grup Şirketleri CEO'su ve Aksa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman ise bu ortak girişimin Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıl içinde ekonomik büyüme hedeflerine sağlayacağı katkıdan bahsederek; "AKSA olarak teknik elyaflardaki öncü pozisyonumuzla ve akrilik elyaftaki üretim kapasitemizle Türkiye'yi dünyanın ikinci büyük akrilik elyaf pazarı konumuna taşıdık" diye konuştu. Berkman, geleceğin malzemesi olarak metallerin yerini alacak karbon elyaf kompozitlerinin özellikle depreme dayanıklı yapı

inşaatları, ulaştırma endüstrisi (otomobil, hızlı tren, gemi, ağır vasıta araçları), rüzgar enerjisi teknolojileri endüstrisi gibi ülkemizin stratejik sektörlerinde büyük öneme sahip olduğunu belirtti. "Karbon elyaf ve karbon elyaf kompozitlerinin 'stratejik öneme haiz kritik sanayi' kapsamına alınması ve kümelenme modeli ile gelişmesine yardımcı olunması Aksa ile Dow'un ortak yatırım hedeflerini büyütmesine, Yalova'ya çok ciddi ekonomik katma değer ve istihdam yaratmasına katkı sağlayacaktır" dedi.

Berkman bu ortak girişimin Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıl içinde ekonomik büyüme hedeflerine sağlayacağı katkıdan bahsederek; "Bu işbirliği, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin 2023 hedeflerine katkıda bulunarak özellikle enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, altyapı yatırımları ve ihracatın artırılması gibi konularda önemli katma değer ve istihdam yaratacaktır" diye konuştu.

Dow Başkan Vekili ve CCO'su Heinz Haller de imza töreninde konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Dow'un kompozit teknolojisi, formülasyon ve teknik servis gibi konulardaki pazar bilgisi ve uzmanlığı ile desteklenecek bu ortak girişim tamamlandığında karbon kompozit endüstrisinin tek büyük çaplı, tam servis sağlayan, entegre çözüm sağlayıcısı olarak dünyanın önde gelen endüstrilerinin karşılaştıkları zorlukların aşılmasına katkı sağlayacaktır" dedi.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  3 + 17
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.