• 16.5.2018 10:29:00
 • Niyazi Şahin
Haberi Paylaş

Alüminyum piyasaları 30 yılın en büyük belirsizliği

Trump’ın yüksek gümrük vergileri ile Çin'den sonra en büyük alüminyum üreticisi olan Rus devi Rusal'a karşı ambargo silahını çekmesi küresel alüminyum piyasalarında taşları yerinden oynattı. Piyasanın önemli aktörleri 90’ların başından beri en büyük belirsizlikle yüz yüze kaldıklarını belirtiyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Amerikalı metal üreticilerinin rekabet gücünü korumak gerekçesiyle 23 Mart tarihinden itibaren ithal çeliğe yüzde 25 alüminyuma da yüzde 10'luk bir gümrük vergilerini devreye soktu.

Otomotiv ve içecek sektörlerine yönelik en büyük haddelenmiş alüminyum tedarikçilerinden birisi olan Novelis Amerika'nın Başkanı Marco Palmieri, alüminyum pazarında 1990'ların başından beri görülmeyen kargaşaya ilişkin olarak Trump yönetimini suçluyor. Palmieri konuya ilişkin Financial Times’a verdiği mülakatta, “Modern zamanlarda alüminyum endüstrisinde böylesi büyük değişikliklerin yaşandığı sadece birkaç dönem vardır. Geçmişte alüminyum fiyatlarının bugün olduğundan daha yüksek olduğunu gördük. Ancak hoşumuza gitmeyen şey dalgalanma ve büyük belirsizlik” diye konuştu. Alüminyumda gösterge kabul edilen Londra Metal Borsası (LME) 3 ay kontratlı alüminyum fiyatları cuma gününü 2 bin 288 dolarla negatifte kapatmıştı. Haftaya kırmızıda başlayan alüminyum fiyatları pazartesi gün içinde 2 bin 264 dolara kadar gerilerken kayıplarını toplayıp günü 2 bin 280 dolardan kapatabildi. Dalgalı seyir izleyen Alüminyum fiyatları salı günü öğleden sonra yüzde 1.35 primle 2 bin 319 dolar seviyelerinde seyrediyordu.

HABERİN DİĞER RESİMLERİ

İLGİLİ HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR
[ihracat][/ihracat]

DÜNDEN KALANLAR
[ihracat][/ihracat]

 

 • BİZE ULAŞIN
 • GERİ BİLDİRİM
  GERİ BİLDİRİM x
  Sizin fikirleriniz her zaman bizler için önemli ve değerlidir. Yapacağınız geri bildirimleriniz için çok teşekkür ederiz.
  Geri Bildirim Konusu :  
  Mail Adresiniz:
  Geri Bildiriminiz:  
  Güvenlik Kodu:  
  5 + 6
  Lütfen tüm alanları doldurunuz.